top of page

Diğer Önemli Bilgiler

Erken Boşalma 

12.jpg

Erken boşalma penisin vajen içerisine girmeden hemen önce ya da girer girmez hemen meni gelmesi yani boşalmanın istenenden daha erken gerçekleşmesi durumudur. 40 yaşın altındaki erkeklerin yaklaşık %40’ında görülür. Ancak bunun kesin bir tanımı yoktur. Bazı erkekler 5-10 dakika süren ilişkileri de erken boşalma olarak tanımlayabilirler. O nedenle erken boşalma eşlerin daha tatmin olmadan boşalmanın gerçekleşmesi olarak tanımlanabilir.

Böbrek_kanseri.jpg
idrar yolu.jpg
mesane.jpg

İki çeşit erken boşalma tanımlanmıştır. Birincisi yaşam boyu olan, ilk cinsel ilişkiden itibaren başlayan ve her partnerde olan erken boşalma (primer prematür ejekülasyon), ikincisi ise önceden erken boşalma olmayıp sonradan gelişen erken boşalma (edinsel, sonradan kazanılmış prematür ejekülasyon). İkincisi genellikle bazı hastalıklara bağlı olarak gelişir (prostat veya idrar kanal iltihapları, omurilik tümörleri ve yaralanmaları gibi)

ÜRETER_45678.jpg

Erken Boşalma Teşhisi Nasıl Konulur ?

erken_boşalma_3.jpg
prostat dokusu.jpg

İlk önce hastanın ayrıntılı bir öyküsü alınmalıdır ve gerçekte hastada erken boşalma olup olmadığı hekim tarafından ayırt edilmelidir. Çünkü tanımı net yapılamayan bu kavram hastalar tarafından da farklı yorumlanmaktadır. Burada beklentiler ön plana çıkmaktadır. Kişide erken boşalma olmadığı halde sürenin çok daha uzun olması istemesi gibi. Ayrıntılı öykü sayesinde erken boşalmanın yaşam boyu mu, sonradan kazanılmış bir erken boşalma olduğu anlaşılır. Eğer sonradan başlayan bir durumsa, buna sebep olabilecek bütün hastalıklar gözden geçirilmelidir. Bunun için kan ve idrar tahlilleri ve gerekirse filmler çekilebilir.

Erken Boşalma Tedavisi Nedir ?

Erken boşalmanın tedavisinde eğer enfeksiyon ya da düzensiz cinsel yaşantı gibi nedenler söz konusuysa, öncelikle bunlar tedavi edilirler. Bazı tavsiyelerde bulunulur ve beraberinde geciktirici ilaçlar verilir. Olayın özelliğine göre psikiyatrik danışma da istenebilir.

Öncelikle cinsel ilişki sırasında erkeğin kendini kontrol etmesi önerilir (Masters ve Johnson yöntemi). Erkeğin kendini kontrol etmesi demek, boşalmadan hemen önce bunu hissederek ilişkiye ara vermesini öğrenmesi demektir. Boşalacağını hissettiği zaman kendini geri çekerek ya da dikkatini başka tarafa dağıtarak boşalmayı durdurmaya çalışmalıdır. Bu alıştırmalara önce masturbasyon sırasında deneyerek başlanması uygun olur. Masturbasyon sırasında boşalmadan hemen önce ara verip, ereksiyonun azalması beklenir ve sonra yeniden devam edilir. Hatta bu sırada idrar tutar gibi kasların kasılması da boşalmayı kontrol etmede yararlıdır. Bu uygulama 2-3 kez yapılır. Haftada 1-3 kez alıştırma tekrarlanmalıdır. Daha sonra cinsel ilişki sırasında aynı alıştırmalara geçilir. Başlangıçta ilişkiye girmeden boşalmayı önleme çalışmaları yapılır. Tam boşalmadan önce eşe ilişkiye ara vermesi söylenilir ve ereksiyon bir miktar kaybolana kadar beklenilir, arkasından tekrar devam edilir. Bunda da kendinden emin olunduktan sonra artık penisin vajen içerisindeyken boşalmanın geciktirilmesi alıştırmalarına başlanılır. Bu sırada en uygun pozisyon erkeğin sırt üstü yattığı, kadın-üstte pozisyonunda cinsel birleşmedir. Ancak bu şekilde erkek boşalmasını en iyi kontrol edebilir. Aynı şekilde burada da boşalmadan hemen öncesi hissedilerek eşe işaret verilir ve ilişki kesilir, bir müddet bekledikten sonra tekrar devam edilir.

Bütün bu uygulamalar zaman alabilir. Haftalarca sürebilir. Sabırlı olmak ve tedavinin uzun sürebileceğine inanmak gerekir. Başarılı olunamıyorsa seks terapisi almak üzere doktoruna başvurulmalıdır.

Başka bir tedavi yöntemi ise penisin sıkılması tekniğidir. Burada, penis avuç içinde el ile sıkılarak boşalma refleksi önlenmeye ve kanın boşalarak reksiyonun azaltılmasına çalışılır. Bu sırada fazla travma yaratmamaya dikkat edilmelidir

Bazen ilişkiden önce masturbasyon yapılarak ilişki sırasında boşalmanın geciktirilebileceği de bildirilmiştir. Kalın veya iki kat kondom kulanılmasının da peniste uyarımı azaltarak boşalmayı geciktirdiği tecrübe edilmiştir

Penis Duyarlılığını Azaltan Kremler

Bu tedavi şekli içinde anestezi yapan ilaç içeren kremlerin cinsel ilişki öncesi penis cildine sürülmesi esasına dayanır. Cinsel ilişki sırasında oluşabilecek vajen hissizliğini önlemek için ilişkiye başlamadan hemen önce penisin sabunla yıkanması önerilmektedir. Ancak bu yöntem erkekte alınan zevki azaltabilir

Erken Boşalma İlaç Tedavisi 

 Erken boşalmayı engellemek için en sık kullanılan ilaçlar, depresyon önleyici ilaçlardır ( anti-depresanlar). Bu ilaçların depresyon tedavi edici etkilerinin dışında yan etkilerinden (bir ilaç için istenmeyen etki demektir aslında) biri de boşalmayı geciktirmektir, bundan dolayı anti-depresanlar bu yan etkiden faydalanmak için kullanılırlar.

 

Antidepresanlar günlük olarak alınması gerekir (ilişkiden bağımsız) ve bırakılacağı zaman doz azaltılarak bırakılmalıdır. Son yıllarda tek kullanımlık, erken boşalmayı engelleyici ilaçlar da piyasaya çıkmıştır. Bu ilaçlar ilişkiden 1 saat önce 1 bardak su ile içilir ve günlük kullanımı gerekmez.

bottom of page