top of page

LAPAROSKOPİK NEFROÜRETEREKTOMİ

15.jpg
16.jpg
17.jpg

Böbreğin boşaltım haznesinden ve üreter borucuğundan köken alan(TCC) tümörlerde uygulanan yöntemdir.

RCC denilen böbrek kanserinde sadece böbreğin yada sadece böbrekteki kanser kitlesinin alınması yeterli bir tedavi olurken, TCC adı verilen idrar kanal hücrelerinden kaynaklanan böbrek kanserlerinde bu tedavi yeterli olmaz.

Çünkü bu hücreler, hem böbreğin iç kısmında, hem üreterde hem de idrar torbasında bulunur. Böbrek çıkarıldıktan sonra işe yaramayacak üreter parçasının kalması burada kanserin nüks etmesine neden olabilir.

 

Bu nedenle TCC kanserinde Böbreğin tümü, üreterin tümü ve üreterin idrar torbası ile birleştiği kısımda idrar torbasının bir kısmı beraber çıkarılır. Ayrıca bu kansere sahip hastalar uzun süre diğer böbrekte , diğer üreterde ve idrar torbasında bu kanserin nüks etmesi açısından yakın takibe alınırlar.

Diğer Önemli Bilgiler

ÜRETER_45678.jpg
34.jpg
mesane.jpg
Böbrek Taşı.jpg
prostat dokusu.jpg
12.jpg
Böbrek_kanseri.jpg
hematüri.jpg
1.jpg
idrar yolu.jpg

Kapalı Operasyonların Hastalara Sağladığı Avantajlar Nelerdir ?

Son 20 yıl içinde cerrahide pek çok önemli adımlar atıldı; bunlardan en önemlilerinden biri de halk arasında 'kapalı' veya 'kansız' ameliyat tekniği olarak bilinen, 'Laparoskopik Cerrahi'. Kapalı ameliyatların hastalara sağladığı 6 önemli avantajı şöyle sıralayabiliriz:

 

 

Daha Estetik Bir Görünüm

Açık cerrahide 15-20 cm'lik kesi olurken, kapalı cerrahide bu rakam yarım cm'e düşer. Bu sayede yara izi yok denecek kadar az olur.

 

Daha Az Enfeksiyon Riski

Kapalı ameliyatın sağladığı bir başka önemli avantaj da, karnın açılmaması ve kesi yerinin çok küçük olması sayesinde enfeksiyon riskinin büyük ölçüde azalması. Yapılan çalışmalar da bunu net olarak gösteriyor. Minik kesiler ayrıca karın kesisine bağlı gelişen fıtık gibi komplikasyonların oluşmasını da önler.

 

Daha Az Kanama Riski

Kamera ile büyük görüntü eşliğinde ameliyat yapılması daha detaylı görmeyi ve daha detaylı ameliyat yapmayı sağlar. Bu da hastadaki kanama miktarını büyük ölçüde azaltır.

 

Hastaneden Daha Kısa Sürede Taburcu Olma İmkanı

Kapalı ameliyat sonrasında hastanede yatış süresi çok kısa olur. Açık ameliyatta 5 günlük yatış süreleri söz konusu iken, kapalı ameliyat tekniğinde aynı günde taburcu olunabilir. Bunun nedeni de operasyon sonrasında ağrı, enfeksiyon ve kanama riskinin çok az olması.

 

Günlük Yaşama Daha Kısa Sürede Dönüş

Kapalı ameliyatların en önemli avantajlarından biri de, hastaların günlük yaşama daha kısa sürede dönüş yapabilmeleri. Hastalar kapalı ameliyat sonrasında 1 hafta içinde işlerine ve günlük aktivitelerine dönebilir. Yani ailesine, çocuklarına veya arkadaşlarına çok kısa sürede kavuşabilir.

bottom of page