top of page

Penis Protezi(Penil implant)

Penil implant, penis protezi olarak da adlandırılır ve şiddetli sertleşme bozukluğu durumunda penisin sertleşme odacıklarına yerleştirilen tıbbi bir cihazdır.

Ne zaman Penis Protez Ameliyatını Düşünmeliyim ?

Ağızdan ilaç tedavisi  ve intrakavernöz enjeksiyonları(iğne tedavisi) denemenize rağmen başarılı sonuç alınamaz ise penil implant düşünebileceğiniz bir seçenektir. Aynı zamanda ağızdan hap  veya enjeksiyon ilaçlarını kullanamıyorsanız da önerilebilir.

Diğer Önemli Bilgiler

testis.jpg
prostat dokusu.jpg

Penil İmplant Nasıl Etki Eder ?

İki çeşit penil protez vardır: Yarı sert, şişirilemeyenprotezler ve şişirilebilirprotezler.

Yarı sert protezler, penisin sertleşme odacıklarına yerleştirilen bükülebilir iki çubuktan oluşur. Cinsel aktivite esnasında uygun pozisyona bükülebilirler

Bükülebilir Protezlar.jpg

Şişirilebilir penil protezler ise içi sıvı dolu cihazlardır, penisin sertleşme odacıklarında yerleştirilen iki şişirilebilir silindirden, skrotuma(torba içine) yerleştirilen elle kontrol edilen bir pompadan ve penis sert değilken sıvıyı depolayan bir rezervuardan oluşur.

 

Cihaz, pompanın birkaç kez sıkılması vasıtasıyla sıvının rezervuardan silindirlere aktarılması sayesinde şişirilir. Daha sonra, sıvının rezervuara geri aktarılması amacıyla da pompa kullanılır.

şişirebilir protez.jpg

Her iki tip protez için de ameliyat olmanız gerekir. Her iki implant da tamamen vücudun içerisine yerleştirilir.

Şişirilebilir implantlar, daha doğal bir sonuç sağladıkları için daha sık kullanılırlar. Komplike olgularda yarı sert implantlar daha uygun olabilir.

Penis Protezi (Mutluluk Çubuğu) Nasıl Takılır (Ameliyatı Nasıl Yapılır) ?

Böbrek_kanseri.jpg
123as.jpg
Böbrek Taşı.jpg
34.jpg
34.jpg
mesane.jpg
12.jpg
123ed.jpg
ÜRETER_45678.jpg

Protez ameliyatının başlangıç aşaması her iki protez tipinde de aynıdır. Birkaç farklı yerden kesi yapılabilir; 1- penisle testislerin birleşim yerinden yaklaşık 4-5 cm lik bir kesi, 2- penisin göbeğe bakan üst kısmından göbek altı cildi ile penisin birleşim yerinden 5-6 cm lik bir kesi, 3- Penisin testise bakan yüzünden penisin orta kısmında 3-4 cm lik bir kesi (tek parçalı protez için).


Bu kesi yapıldıktan sonra idrar kanalı olan üretraya zarar vermeden yandaki iki tüpün (kavernöz cisim) üzerindeki zar ortaya çıkarılır. Her iki taraftaki tüpün üstündeki zar yaklaşık 1.5 cm kadar kesilerek, tüpün içerisi protezi yerleştirmek için hazırlanır. Bu aşamada genişletici bazı aletler kullanılarak tüpün içindeki yapılar (damarlar ve perdeler) temizlenir ve boş bir tüp haline getirilir.

 

Eğer tek parçalı protez takılacaksa, protez her iki tüpe birer tane olacak şekilde yerleştirilir3 parçalı protezde ise, penis içindeki tüplere yerleştirilen balonlara dolan sıvının ayrı bir deposu bulunur. Bu top gibi olan depo, göbek altında idrar torbasının hemen yanına, penisin üst kısmındaki kemiğin arkasına yerleştirilir.

 

Yine çalıştıran mekanizma testislerin yanına yumurta torbasının içine yerleştirilir. İşlem bittikten sonra protezin çalışması kontrol edilir. Daha sonra açılan yaralar usulüne uygun olarak dikilir ve pansuman yapılır.

Penis Protezi (Mutluluk Çubuğu) Takılan Hasta Cinsel İlişkiden Zevk Alabilir Mi, Boşalabilir Mi?

Sağlıklı bireylerde cinsel ilişki düşüncesi veya fantazilerle ereksiyon başlar, protez takılan hastalarda ise hasta istediği zaman ereksiyonu sağlar. Bu fark hastalarda protezle girilen ilişkilerde zevk alınmayacağı yönünde yanlış bir algıyı ortaya çıkarır.

 

Oysa cinsel ilişki sırasında alınan zevk ciltteki sinirler aracılığı ile iletilir. Protezin takıldığı yer ile his duyusu veya meni kanalının bir ilgisi yoktur. Kısacası zevk alma, orgazm olma, boşalma konusunda hastalar normal bireyden bir fark hissetmezler.

 

Hatta protezin sağlıklı ve tam bir ereksiyonu (sertleşme) sağlamasının yanı sıra, beraberinde erken boşalma şikayeti olan hastalar için de tatmin edici yönü vardır.

 

Çünkü hasta erken boşalsa bile protezi söndürmedikçe ilişkiye devam edebilir. Bu süreyi kadın partneri rahatlıkla belirleyebilir.

Penis Protezi (Mutluluk Çubuğu) Takılanlar Memnun Mu ?

Yapılan çalışmalar protez takılan hastaların eşlerinin (partner) memnuniyetinin hastanın kendisinden yüksek olduğunu göstermiştir.

 

Hastalarda bu oran %80’in üzerinde iken partnerlerde %90’ın üzerinde dir. Memnuniyetsiz hastaların geneli protezi kullanmakta zorlanan hastalar olmuştur.

bottom of page