top of page

Penis Eğriliği

12.jpg

Ereksiyon olduğu anda penisin 90 derecelik bir açı yaparak düz bir şekilde bulunması gerekmektedir. Bunun dışında penisin sağa sola yukarı ya da aşağı doğru dik açı dışındaki her türlü deformasyonu penis eğriliği olarak değerlendirilmektedir.

Tanı Nasıl Konulur ?

Tanı koymanın en basit ve etkili yöntemi, hastaların uygun ev ortamında penisin ereksiyon halindeki resimlerini çekmesi ile konulur. Resim yanlardandan ve üstten 3 farklı açıdan  çekilmelidir.

Tedavi

Bu durumun ilaçla tedavisi mümkün değildir. Ameliyatla düzeltilmesi gerekir, ancak her seviyedeki eğrilik için ameliyat gerekmez. Ameliyat özellikle 30 dereceden fazla olan veya ereksiyon sırasında ağrı olan veya ilişki sırasında partner de rahatsızlıklara yol açan veya bunun yanında çok daha düşük derecelerde olsa bile psikolojik oalarak rahatsızlık veren  hastalara yapılır.

Ameliyatın önemli kriterlerden birisi de eğriliğin cinsel ilişkiye izin verip vermediğidir. Şayet hasta eğriliğe rağmen ilişkide zorlanmıyorsa ameliyata gerek yoktur. Ancak çoğu zaman hastalar kozmetik nedenlerle de eğriliği düzeltmek istemektedirler.

Düzeltme amacıyla iki farklı ameliyat yöntemi uygulanır. Birincisi eğriliğin olduğu tarafın ters tarafından ve hizasından kesi yapılıp buraya dikiş koyulması ile düzeltilmesi, bir diğeri de eğri olan tarafa doku yaması koyulması şeklindedir. Birincisi daha basit bir ameliyattır ve hastaların çoğunda yeterli olur. Ileri derece eğrilikte ikinci yöntem kullanılır.

İşlem Sonrası Dönemde Nüks Olur mu ?
İz Kalır Mı ? Penis Boyu Kısalır Mı ?

1234as.jpg

Penis eğriliği operasyonu iyi yapıldığı ve uygun teknikler kullanıldığı taktirde nüks olmaz. Burada cerrahi deneyim ön plana çıkar. Özellikle işlem öncesi ve sırasında belirlenen  operasyon tipi ve kullanılan dikiş materyallerinin kalitesi ve uygun sütür tekniklerinin kullanılması nüks oluşmasını önleyecektir.

Eğrilik operasyonları sünnet kesisi hattından yapılacağı için peniste iz kalmaz

.Penis eğriği genelde daha ince ve uzun penisli kişilerde görülür. Operasyon ile eğrilik düzeltilirken yaklaşık 4-5mm lik boy kısalması olabilir ancak bu kayda değer bi durum değildir.

Eğrilik operasyonu ile ereksiyon kapasitesinde ,boşalmada,alınan hazda,penis hissiyatında negatif etkilenme olmaz.

Operasyon sonrası dönemde ciddi bir ağrı olmaz. Rutin ağrı kesicilerle yaşam kalitesi sağlanır. Eriyen cins dikiş kullanılacağı için dikiş alınmasına gerek kalmaz. 2-3 gün pansuman gerekir. İşlem sonrası 4. haftada normal seksüel aktivasyonlara başlanabilir.

Diğer Önemli Bilgiler

Bükülebilir Protezlar.jpg
123as.jpg
Prostat 1.jpg
123ed.jpg
Böbrek_kanseri.jpg
idrar yolu.jpg
mesane.jpg
1.jpg
testis.jpg
Böbrek Taşı.jpg
ÜRETER_45678.jpg
altlerin_yerleştirilmesi.jpg
bottom of page