top of page

Sertleşme Sorunu (İktidarsızlık)

Diğer Önemli Bilgiler

Sertleşme sorunu sık rastlanan bir erkek cinsel işlev bozukluğudur. Tatmin edici bir cinsel aktiviteyi sağlayabilecek sertleşmenin sağlanamaması ya da devam ettirilememesi durumudur. Belirli bir nedene bağlı veya bağımsız olarak, ara sıra veya sıklıkla gözlenebilir. Serleşme sorunu  olan bazı erkeklerde sertleşme hiç olmayabilir.

Setleşme  hayatı tehdit eden bir bozukluk değildir, ancak sizin ya da partnerinizin hayat kalitesini olumsuz etkileyebilir

Ereksiyon problemlerini 3 ana başlığa ayırabiliriz;
1- Psikolojik nedenler
2- Organik nedenler
3- Karma (mikst ) tip, hem psikojenik hem organik problemlerin birlikteliği

Organik nedenlerin birkaçı şöyledir: Penis damarlarında (atar damar darılğı, toplar damarda kaçak) problem. Penise giden sinirleri etkileyen hastalıklar; Şeker hastalığı, beyin hastalıkları, omurilik hastalıklar, prostat veya bu bölgede yapılan ameliyatlarda sinir hasarı, ışın tedavisi. Hormonal problemler (testosteron eksikliği, prolaktin fazlalığı, tiroid hormon sorunu), sistemik hastalıklar (Hipertansiyon , karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, kanserler vs), penisin kendi yapısında bulunan problemler (peyronie plağı) gibi

123ed.jpg
Böbrek_kanseri.jpg
idrar yolu.jpg

Ereksiyon Probleminin Tanısı Nasıl Konur?

Tanı koymanın birinci basamağı, hastanın öyküsünün iyi alınması ve ayrıntılı bir fizik muayenedir. Öykü alınması özellikle hastanın cinsel ilişki girip giremediğini, cinsel ilikli alışkanlıklarını ve sıklığını, cinsel ilişkiden aldığı hazzı öğrenmemize yardımcı olur. Bunun dışında yukarıda sayılan organik bir problem olup olmadığı sorulan bazı sorularla anlaşılmaya çalışılır. Yine hastanın muyanesinde peniste ve testislerde herhangi bir problem olup olmadığına bakılır.

Hastaların cinsel ilişki alışkanlıklarını sorguladığımız, uluslararası kabul edilmiş bir sorgu formu bulunur. Bu form doldurularak puanlama yapılır ve hastanın ereksiyon probleminin derecesi belirlenmeye çalışılır.

 

Bu bölümden sonra bazı kan tahlilleri yapmak gerekir. Bunlar bazı hormonları, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını, kolesterol seviyesini ve kan sayımını kapsar. Eğer idrar şikayetleri varsa idrar tahlili yapmak gerekir.

 

Görüntüleme (radyolojik) yöntem olarak günümüzde Renkli Ultrason olarak bilinen ve penise yapılan Penil Renkli Doppler Ultrasonografi tetkiki organik bir problem olup olmadığı konusunda oldukça faydalıdır.

 

Bir diğer test ise hastanın bir gözlem odasında gece boyunca uyuyarak takip edilmesi esasına dayanır. Bu testte penise bazı algılayıcı cihazlar takılır ve gece boyunca kaç kez ve ne kadar süreyle ereksiyonları olduğu hesaplanır. Ancak bu yöntem çok yaygın değildir.

Ereksiyon Probleminde Tedavi 3 Basamaktan Oluşur;

1.Basamak tedavide Yaşam tarzı önerileri ve ağızdan alınan ilaçlar ve peniste kan birikmesini sağlayan vakum cihazları ;

Genel sağlık durumunuzun iyileştirilmesi şikâyetlerinizin azalmasını sağlayabilir. Doktorunuz size, sigarayı bırakmanızı, daha az alkol tüketmenizi ve düzenli egzersiz yapmanızı önerecektir.

Şahsi durumunuza göre doktorunuz, beslenme düzeninizi ayarlamanızı önerebilir. Bu durumu öncelikle doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Genel bir kural olarak şeker, tuz ve yağlı yiyeceklerden fakir beslenmeye gayret edin.

 

Fosfodiesteraz 5 inhibitörleri (PDE5I) SS tedavisinde kullanılan bir ilaç grubudur. Bu ilaçlar penisteki damarların düz kaslarında gevşeme sağlayarak kan akımını artırırlar. Cinsel uyaran olmadan sertleşmeye neden olmazlar.

Onaylanmış 4 çeşit PDE5I vardır:

  • Sildenafil

  • Tadalafil

  • Vardenafil

  • Avanafil

mesane.jpg
34.jpg
testis.jpg
Böbrek Taşı.jpg
ÜRETER_45678.jpg
prostat dokusu.jpg

Vakum cihazı : Penisi dıştan sararcak şekilde içine alıp negatif basınç uygulayarak pesis içinde kan göllenmesini sağlayıp yapay ereksiyon oluşturan bir alettir.Günümüzde seçili bazı hasta guruplarında kullanılan ancak çok tercih edilmemektedir.

123.jpg

2. Basamak Tedavi Penis İçi İlaç Enjeksiyonları;

Penis içerisindeki süngerimsi dokuya damarların açılması amacıyla ilacın enjekte edildiği bir tedavi seçeneğidir.  ilk aşamada uygulanan yaşam tarzı değişiklikleri veya PDE5I’lar işe yaramadığında başvurulan bir tedavi seçeneğidir. Her ne kadar çoğu erkek penisine iğne yapılması fikrinden korksa da bu tedaviyi seçen kişiler, enjeksiyonun sağladığı faydalar karşısında küçük bir iğne deliğinin çok da önemli olmadığını kısa sürede fark etmektedir.

İntrakavernöz enjeksiyonda kullanılan ilaçlar penisin damarlarının düz kaslarında gevşemeye yol açarak kan akımını artırırlar. Böylece enkjeksiyondan 10 – 15 dk sonra cinsel uyaran olmasa dahi sertleşme gerçekleşir.

Enjeksiyonların en sık yan etkisi sertleşme sırasında peniste ağrı olmasıdır. Her 10 enjeksiyondan birinde bu olur ve sertleşmenin bitmesiyle son bulur. Bir diğer hafif yan etki ise enjeksiyon bölgesinde morarmadır. En ciddi yan etki priapizmdir. Sertleşmenin 4 saatten uzun ve ağrılı olmasıdır.(Böyle bir durumda doktorunuza baş vurmalısınız.) ürolojik acil bir durumdur tedavi edilmediği taktirde ciddi sorunlara yol açabilir.

3. Basamak Tedavi Penil Protez (Penil İmplant) Tedavisi;

Ciddi ereksiyon sorunlarında baş vurulan bir tedavi yöntemidir. penisin sertleşme odacıklarına yerleştirilen tıbbi bir cihazdır. Birkaç çeşit penis protezi bulunmaktadır. Bunlar kabaca ikiye ayrılır; bükülebilir ve şişirilebilir protezler olarak.

 

Yarı sert implantlar, penisin sertleşme odacıklarına yerleştirilen bükülebilir iki çubuktan oluşur. Cinsel aktivite esnasında uygun pozisyona bükülebilirler

12345.jpg

Şişirilebilir penil implantlar ise içi sıvı dolu cihazlardır, penisin sertleşme odacıklarında yerleştirilen iki şişirilebilir silindirden, skrotuma yerleştirilen elle kontrol edilen bir pompadan ve penis sert değilken sıvıyı depolayan bir rezervuardan oluşur. Cihaz, pompanın birkaç kez sıkılması vasıtasıyla sıvının rezervuardan silindirlere aktarılması sayesinde şişirilir. Daha sonra, sıvının rezervuara geri aktarılması amacıyla da pompa kullanılır.

4.jpg
5.jpg
bottom of page