top of page

TESTİS KANSERİ

testis.jpg

Testis Yapısı Fonksiyonu

testis yapısı fonksiyonu.jpg

Testisler yetişkin bir erkekte 2 adettir ve yaklaşık boyu 4 cm eni 3 cm civarındadır. Testisler sperm üretiminden ve aynı zamanda erkeklik hormonu olan testosteron üretiminden sorumludur.

 

Testosteron hormonu bebek anne karnında iken etki ederek erkeklik organlarının gelişmesini sağladığı gibi, erkek vücut yapısının oluşmasında, erkek tipi kıllanmada ve ergenlikte cinsel organların büyümesinde görev alır.

 

Testislerin bu fonksiyonlarını iyi yapabilmesi için vücut ısısından 1-2 derece daha soğuk bir ortamda bulunmaları gerekir.

 

Bu yüzden erkek yumurtaları kadınlarınkinin aksine vücut dışındadır yani vücuttan sarkan bir torbanın (skrotum) içindedir. Testisler ortadan kesildiğinde içerisinde incir mevyesinin içi gibi birçok ince kanal bulunur ve yumuşak bir kıvamdadır.

Diğer Önemli Bilgiler

ÜRETER_45678.jpg
34.jpg
mesane.jpg
Böbrek Taşı.jpg
prostat dokusu.jpg
12.jpg
Böbrek_kanseri.jpg
hematüri.jpg
1.jpg

Testis tümörleri nadir görülmekle birlikte, 15-35 yaş arası erkeklerde en sık görülen malign tümördür. Erkekteki tüm malign tümörlerin %1-2’sini kapsar. Testis tümörlerinin genel insidansı 100.000'de 2-3 olarak bildirilmektedir ancak yavaş da olsa artma eğilimindedir. Erkeklerin tüm yaşamı boyunca testis tümörüne yakalanma insidansı ise %0.2 düzeyindedir. Tümörlerin %90-95'i germinal dokudan kaynaklanır. Testisin germ hücreli tümörleri pure seminom ve nonseminomatöz germ hücreli tümörler olarak sınıflandırılırlar. Seminomlar radyoterapiye son derece duyarlıdırlar. Nonseminomatöz germ hücreli tümörler (NSGCT) ise özellikle platinum içeren kemoterapi kombinasyonlarına çok iyi yanıt verir. Son yıllarda ileri görüntüleme yöntemleri ve tümör belirteçlerinin birlikte kullanılması, cerrahi tekniklerdeki değişiklikler ve çoklu ilaç kemoterapi protokollerinin kullanılması ile genel sağ kalım oranları artmaktadır.

Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Testis kanserinin en yaygın belirtisi, testisin bir kısmında genellikle ağrısız yumru ya da şişliktir. Ancak testisteki yumruların büyük çoğunluğu kanser değildir.


Kanserli bir yumru bir bezelye kadar küçük ya da çok daha büyük olabilir. Genellikle ağrılı değildir, ancak bazı erkekler zarar görmüş testiste ya da karınların alt kısmında (abdomende) hafif bir ağrı hissedebilirler. Skrotumunuzun (testis torbası) ağır olduğunu hissedebilirsiniz. Skrotum testisleri çevreleyen deri bir kesedir.


Bazen testis kanseri hücreleri karnın (abdomenin) arka kısmındaki lenf bezlerine (vücut genelinde bir bez ağı) yayılabilir. Bu durum sırt ağrısına neden olabilir. 

Ayrıca hücreler göğsünüzün ortası, akciğerin arasındaki lenf düğümlerine de yayılabilir. Bu durum öksürük, nefes alma ya da yutkunma güçlüğü ve göğüste şişliğe neden olabilir. Testis kanseri yayıldığında köprücük kemiği çevresi ya da boyun gibi vücudun diğer bölümlerinde de yumrular meydana getirebilir. Bu yumrular kanser hücreleri içeren lenf düğümleridir. 


Testis kanseri ayrıca vücuttaki diğer organlara da yayılabilir. Akciğerlere yayıldığında öksürük ve nefes darlığına neden olabilir. Testis kanserinin akciğerler haricindeki diğer organlara yayılması çok yaygın değildir.

Testis Kanseri Riskleri Ve Nedenleri Nelerdir ?

İnmemiş testisin 11 yaşına kadar düzeltilmemesi erkekte testis kanseri riskini arttırmaktadır. Orşit adı verilen nadir bir kabakulak komplikasyonu geçirmiş olmanız da kansere yakalanma riskinizi arttırır.

Testis kanserine sahip baba ya da erkek kardeşe sahip olmak kansere yakalanma riskini arttırmaktadır. Araştırmacılar 5 testis kanserinin 1’inin (%20) kalıtımsal gen değişikliklerinden (hatalı genler) kaynaklandığını düşünmektedirler.

Testis kanserine sahip olan erkekler ayrıca diğer testislerinde kanser oluşumu açısından da yüksek risk altındadırlar.

Fertilite(Üreme) sorunları yaşayan erkekler için küçük bir risk vardır.

Anormal testis gelişimi. Klinefelter sendromu gibi testislerin anormal gelişimine sebep olan koşullar testis kanseri riskinizi artırabilir

Testis Kanseri Önlemek İçin Neler Yapılabilir ?

Testis kanserini önleyecek bir yöntem henüz bulunamamıştır.

Testis kanserini en erken aşamada tespit etmek için düzenli olarak kendi kendine elle testis muayenesi yapabilirsiniz. Her bir testisi nazikçe hissedin. Boyut ya da ağrılıklarındaki farkedilebilir herhangi bir değişiklik birşeylerin yanlış gittiği anlamına gelebilir. Normalde testisin arka üst kısmında yumuşak bir kanal hissetmelisiniz.

 

Testisin kendisi yumru ya da şişlik içermemeli, düz olmalıdır. Eğer testisinizde bir şişlik farkederseniz mümkün olan en kısa zamanda bir üroloğa baş vurmanız gerekir.

Testislerinizi her gün ya da her hafta kontrol etmenize gerek yoktur. Bu kontrolu zaman zaman gerçekleştirmek yeterli olacaktır. Testisleri kontrol etmenin en kolay yolu ılık bir duş ya da banyo sonrası, skrotum gevşemiş haldeyken yapmaktır. Avuç içinizle skrotumunuzu kavrayın. Daha sonra her iki elinizin parmakları ve ayrıca baş parmağınızı kullanarak testislerinizi muayene edin

 

Testis Kanseri Tanısı Nasıl Yapılır ?

 Testiste kitle şüphesi olan bütün hastalara kan tahlili ve Ultrasonografi yapılmalıdır. Ultarasonografi radyasyon içermez ve neredeyse bütün hastanelerde bulunan, ucuz bir yöntemdir, tanı koymada da %95 civarında yardımcıdır.

 

Kan tahililinde ise tümör hücrelerinden üretilen 2 adet hormona bakılır. Bunlar Beta HCG ve Alfa Feto Protein’dir (AFP). Ancak bu hormonların birisi bazı tümörlerde, diğeri bazı tümörlerde arttığı gibi, bazen her ikisinin arttığı veya her ikisininde artmadığı tümörler de vardır.

 

Dolayısıyla bu tahlillerde yükselme görülürse tümör tanısını doğrular ancak yüksek olmaması tümör olmadığını göstermez.Testis tümörlerinin çoğu geç evrede yakalandığı için, sadece torbaya bakarak testisteki kitlenin belirlenmesi yetmez.

 

Bu hastalarda, tümörün ilk ulaşacağı karın bölgesindeki lenf düğümleri ve diğer organlar da taranmalıdır. Bu tarama genellikle Bilgisayarlı Tomografi (BT) ile yapılır.

Testis Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Cerrahi Müdahale

dfg.jpg

Testisin alınması ameliyatı. (radikal inguinal orşiektomi) hemen hemen bütün tür ve evre testis kanserleri için primer tedavidir. Cerrahınız testisinizi almak için kasık bölgenize bir kesi yapar ve tüm testisi bu açıklıktan çıkarır. İsterseniz alınan testisin yerine salin dolu protez testis yerleştirilebilir. Erken evre testis kanseri vakalarında, testisin cerrahi müdahale ile çıkarılması ihtiyaç duyulan tek tedavi olabilir.

Bu aşamadan sonra hastaların yukarıda belirtilen BT ile uzak bölgelere yayılıp yayılmadığı kontrol edilir. Yani hastalığın hangi evrede olduğu araştırılır. Bundan sonraki tedavilere tümörün hangi evrede olduğuna ve tümörün tipine göre karar verilir.

 

Evre 1: Tümör sadece testistedir

Evre 2: Tümör karın bölgesindeki lenf düğümlerine yayılmıştır

Evre 3: Tümör Akciğer civarındaki lenf düğümlerine ve/veya Akciğere yayılmıştır.

Evre 4: Tümör Akciğer dışı diğer organlara yayılmıştır (Beyin, kemik, Karaciğer vb.)

 

Birçok testis tümöründe, hasta 1. evrede olsa bile hastaya ek bir ilaç tedavisi (Kemoterapi) veya ışın tedavisi (Radyoterapi) yapmak gerekir.

 

Evre 2 de tespit edilen hastaya ise mutlaka ek bir tedavi yapılır. Bu seminom adı verilen tümörlerde Radyoterapi iken, seminom dışındakilerde kemoterapidir. Evre 3 ve evre 4 de ise kemoterapi yapılır. Testis tümörlü hastalar uzun yıllar takip altında tutulur, ek tedavilerden sonra da tümör yeniden gelişebilir.

bottom of page