top of page

Vazektomi bir erkeğin sperm hücrelerinin testislerden depolandıkları bölgelere geçişin cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak engellenmesi işlemidir.
 
İleride çocuk sahibi olmak istemediğinden emin, ailesini tamamlamış diğer doğum kontrol yöntemlerini denemiş fakat istediği sonucu alamamış erkeklere uygulanan vazektomi iyi bir aile planlaması yöntemidir.

Geri dönüşü çok zor olan vazektomi yapıldıktan sonra vücutta hiçbir değişiklik olmaz. Yalnızca, erkeklerin ürettiği spermler dışarıya çıkamaz. Sperm hücreleri vücut tarafından absorbe edilir.

Böbrek_kanseri.jpg
Böbrek Taşı.jpg

Hastanede kalmaya ihtiyaç duyulmayan vazektomi işlemi sırasında hayaları kaplayan deri uyuşturulur, ufak bir kesi uygulanır ve tohum kanallarının bağlanma işlemi 15 dakikalık bir sürede tamamlanır.

12.jpg

Vazektomi işleminden sonra cinsel hayatınızda hiçbir değişiklik olmaz. Sertleşme ve boşalma yine aynıdır. Partneriniz hamile kalmaz.  3 ay geçtikten sonra korunma başlamaktadır. 

Bu süreden sonra sperm tahlili yapılmalı ve tahlillerde sperm çıkmazsa korumanın başladığı anlaşılır. 

 

3 aylık bekleme sürenizde mutlaka cinsel ilişki sırasında kesinlikle korunmalısınız.

Yapılan sperm testinde sperm tespit edilmişse dahi 1 ay sonra bu testin tekrar edilmesi gerekir. 

Çiftlerden iki tarafında mutlaka onay ve imza vermesi ve mutlaka bilinçli olunması gereken vazektomi işleminden önce çiftlerin mutlaka danışmanlık alması gerekir

testis.jpg
34.jpg

Cevap: Ülkemizde 1983 yılında kabul edilen 2827 nolu yasaya göre 18 yaşını doldurmuş herkes kendi rızasıyla, evliyse eşinin de rızası alınarak vazektomi yaptırabilir.

Cevap: Vazektomi işlemini özellikle tekrar çocuk sahibi olmak istemediğinden emin olunan kişilere tavsiye ediyoruz. Ancak herhangi bir sebeple yeniden çocuk sahibi olmak isterse iki yöntemle çocuk sahibi olabilir.


1- Sperm kanallarının tekrar bağlanması: Mikrocerrahi teknikle aynı bölgeden daha büyük bir kesi ile bağlanıp kesilen sperm kanallarının tekrar birbirine bağlandığı bir ameliyat yapılır. Ilkine göre çok daha komplike ve zor, ciddi tecrübe gereken bir operasyondur. Başarı oranı çok yüksek olmadığı gibi maliyetide yüksektir.


2- Tüp Bebek: Yumurtaların ameliyatla açılarak içerisinden spermlerin alınması ile tüp bebek yaptırılabilir.

hematüri.jpg
erken boşalma.jpg
idrar yolu.jpg
bottom of page