top of page

MESANE TAŞI

Eğer idrar torbasındaki idrar iyi boşalmıyorsa ve içeride idrar kalıyorsa bu durumda kalan idrarın içindeki kristaller yavaş yavaş dipte çöküp taş haline gelir ve burada giderek büyürler. Bunun en sık sebebi erkek hastalarda ileri yaşta büyüyen prostattır. Bir diğer sebebi idrar torbasının sinir ve kaslarını bozan hastalıklardır. Omurilik yaralanması gibi hastanın belden aşağısının veya tüm vucudunun felç olduğu durumlarda da hastalar idrarını boşaltamaz ve sürekli sonda kullanırlar. Bu hastalarda da taş oluşur.

Mesane Taşı Nasıl Belitiler Verir ?

En sık görülen belirtiler ağrılı ve sık idrar yapma, idrarın aniden ve şiddetli ağrı ile kesilmesi, kanlı idrar, iltihaplanma ve yanma gibi şikayetlerdir.                                   

 

Tanı Nasıl Konur ?

Röntgen, ultrasonografi ve gerekirse sistoskopi yapılarak tanı konur.

Diğer Önemli Bilgiler

idrar yolu.jpg
34.jpg
123as.jpg
mesane.jpg

Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

mesane 1.png

Genel olarak kapalı veya nadiren  açık ameliyat ile taş alınır.

•        Kapalı opereasyonlar aşağı idrar kanalından (üretra) girilerek veya suprapubik perkutan (alt karın bölgesinden mesaneye tüp yerleştirme ) yolları ile mesaneye girilerek uygulanan operasyonlar ile;

•        Pnömatik Litotripsi (Havalı-vurgulu sistem)

•        Holmium Laser uygulama

•        ESWL yöntemi kullanılarak mesane taşları hiç bir operasyona gerek kalmadan kırılabilmektedir (Mesane çıkış obstruksiyonu olmadığından emin olmak gerekir)

•        Açık-Laparoskopik cerrahi ile mesane taşları alınabilmektedir

 

Taş oluşumuna sebep olan prostat hastalıkları, idrar yolu darlığı veya beslenme bozukluğu varsa bunlar da mutlaka tedavi edilmelidir.Mesane taşlarının tedavi edilmediği durumlarda nadirde olsa mesane kanserlerine sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır.

mesane.jpg
prostat dokusu.jpg
Böbrek Taşı.jpg
ÜRETER_45678.jpg
12.jpg
testis.jpg
hematüri.jpg
123ed.jpg
Böbrek_kanseri.jpg

Kapalı Mesane Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

kapalı mesane.jpg

İşlem genel veya spinal (belden uyuşturma) anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılır. Kameralı endoskopik aletlerle hastanın idrar yaptığı kanaldan girilerek idrar torbasına ulaşılır.

 

İdrar torbasında görülen taşlar iki farklı aletle kırılabilir. Bir tanesi mekanik kırma yapan (pnömatik), diğeri de lazerle kırma yapan taş kırma cihazlarıdır.

 

Taş çok küçük parçalar haline getirilip yıkama aletleri ile bu endoskopik cihazların içerisinden çıkarılır. Taşları dışarı almak için bu endoskopların içinden geçen ve taşı tutan yakalama aletleri ve basketler bulunur. İşlem sonrası hastaya genellikle bir sonda takılır.

Sondanın çekilme süresi ameliyata göre ve beraberinde prostat ameliyatı yapılıp yapılmadığına göre değişir.

bottom of page